Zeytinyağı nasıl ve nerede muhafaza edilir? Zeytinyağı uzun süre nasıl saklanır

Anne sütüne eş değer bir meyve olarak bilinen zeytinyağını uzun süre kullanmak ve lezzetini korumak için doğru koşullarda muhafaza etmek çok önemlidir. Her derde deva zeytinyağı nasıl muhafaza edilir ve kaliteli bir zeytinyağının nasıl anlaşılacağı ile ilgili merak edilenleri Yasemin.com muhabiri Müge Çakmak sordu, Aykan Zeytincilik’ten Erkan Aykan anlattı.

İnsan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen zeytinyağı ekim-kasım aylarında zeytinlerin hasadıyla birlikte başlar. Zeytinler bahçelerden toplanılarak zeytinyağı fabrikalarına götürülür. Aşamalardan geçirilerek zeytinyağına dönüştürülür. Sofraların olmazsa olmazı ve mucizevi faydaları bulunan zeytinyağı doğru şekilde muhafaza edilmediği takdirde insan sağlığını olumsuz etkilediği biliniyor. Bu yüzden zeytinyağını doğru koşullarda saklamak gerekiyor. Zeytinyağını nasıl muhafaza edilmesi gerektiğini ve zeytinyağı ile ilgili tüm merak edilenleri  Yasemin.com muhabiri Müge Çakmak Aykan Zeytincilik’ten Erkan Aykan’a sordu. İşte cevaplar: 

Zeytinyağının üç düşmanı bulunuyor.

sıcaklık

ışık

hava

zeytinyağı buzdolabında saklanır mı

ZEYTİNYAĞI NASIL SAKLANIR?

  • Zeytinyağı güneş almayan  karanlık yerlerde saklanmalı,
  • Rutubetsiz ortamlarda, 
  • Cam şişelerde,
  • Kokusuz,
  • Serin ortamlarda saklanmalıdır. Plastik şişelere konulmamalıdır. 

ZEYTİNYAĞI BUZDOLABINDA SAKLANIR MI?

Zeytinyağı buzdolabına ağzı kapalı hava almayacak şekilde koyabilirsiniz. Ancak unutmayın doğal yapısında bulunan mumsa maddelerden dolayı zeytinyağı donabilir. 

zeytinyağı nasıl saklanır

ZEYTİNYAĞININ ÖMRÜ NE KADAR?

Zeytinyağı doğru şekilde muhafaza edilirse 2 yıl ömrü bulunur. Saklanılan odanın sıcaklığı 14 derece olmalıdır. 

Anne sütünden sonra ikinci olarak mucizevi olarak bilinen zeytinyağının yaprağından çekirdeğinde de yararlanabilirsiniz. 

Zeytin hasadı yapıldıktan sonra zeytinyağını daha lezzetli ve acımsı bir tat oluşturmasını istemiyorsanız yağın içine birkaç dilim limon atabilirsiniz. 

HAKİKİ ZEYTİNYAĞI NASIL ANLAŞILIR?

Koku ve tat çok önemlidir. Tadarken, ağzınızda belli bir acılık oluşur ve boğazı yakar. Eğer boğazı yakmaz ise kaliteli bir zeytinyağı değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz